Jehnědí a současnost

Jehnědí je menší obec v okrese Ústí nad Orlicí, ležící západně od okresního města Ústí nad Orlicí. Jehnědí má přes 300 obyvatel a 100 domů.

Zajímavosti v okolí

V Jehnědí vám doporučujeme prohlídku okolí školy, památníku obětem světové války, dvou pomníků poslednímu ponocnému panu Pavlíčkovi, křížku u sokolovny a dále sportovního areálu Ve hliňáku a v jeho okolí nacházejícího se letiště s hangárem.

V nejbližším okolí obce prochází modrá turistická cesta z Brandýsa nad Orlicí přes Sudislav a Andrlův chlum do Ústí nad Orlicí. Cesta vede po tzv. pivnici - po této cestě se prý kdysi vozilo pivo. Z této cesty jsou krásné výhledy na celé údolí Tiché Orlice, Ústí nad Orlicí a celé okolní předhůří Orlických hor, za dobré viditelnosti je vidět i Kralický Sněžník. Cesta je samozřejmě sjízdná i na horském kole.

Za shlédnutí stojí také celé přilehlé údolí Tiché Orlice včetně lázeňského městečka Brandýs nad Orlicí, známého pobytem Jana Ámose Komenského a Sudislavské maštale, suťové bučiny na opukových skálách se vzácnou květenou.

Obec Jehnědí je členem Sdružení obcí Orlicko-Třebovsko. Toto sdružení vyznačilo v roce 2001 po celém okolí množství nových cyklotras. Jedna ze spojovacích cest povede také přes načí obec. V celém regionu již funguje také přírodní geologické a vodní muzeum v přírodě - na zajímavých místech jsou umístěny informační tabule se zajímavým popisem geologické minulosti místa.

Co vám může Jehnědí nabídnout

Jehnědí se nachází na spojnici všech okolních měst - Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Choceň, Brandýs nad Orlicí a Litomyšl. Má také dostatečné vybavení a zázemí - máme zde Základní a mateřskou školu, obec provozuje prodejnu potravin a smíšeného zboží, ležíme na hlavním autobusovém spojení Vysoké Mýto - Ústí nad Orlicí, máme každodenně otevřený obecní úřad.

Pro sportovní a kulturní vyžití máme k dispozici krytou sportovní halu (sokolovnu), sportovní areál s krásným fotbalovým hřištěm a asfaltovým hřištěm například na volejbal a tenis a také letiště s hangárem pro ultralehká letadla, jedním z největších svého druhu v republice.

Podporujeme také výstavbu nových rodinných domů, chceme přilákat do naší obce nové občany. V letech 2008 - 2009 jsme proto zainvestovali 10 pozemků pro výstavbu nových domů a prodávali je za velice zajímavou cenu - 200 Kč za m2.